Kronik Öksürük

Vücudun ani bir refleksi olan öksürük, pek çok farklı nedene bağlı olarak oluşabilir. Bu durum akciğerlerde ya da solunum yollarında var olan balgam ve tozun dışarı atılmasına yardımcıdır. Öksürük genel olarak, kişinin hava yollarında bulunan sinirlerin uyarılmasıyla gerçekleşir ve bu bölgede bulunan tahriş edici yabancı maddenin dışarı atılması, göğüs ve karın kaslarının kasılmasıyla gerçekleşir. Ara sıra olan bu tip öksürme eylemleri son derece normaldir. Ancak geçmeyen kuru öksürük ya da öksürük krizi olarak tanımlanan durum, kişinin hayatını olumsuz etkiler.
 
Geçmeyen Öksürük Neden Olur?
Öksürük, genel olarak birkaç gün ya da birkaç hafta içerisinde azalarak geçer. Ancak kişinin daha uzun süreyle öksürmesi, geçmeyen öksürük kapsamında değerlendirilebilir.
 
Geçmeyen Öksürük Alerjik Olabilir mi?
Alerjiye bağlı olarak kişide geçmeyen öksürük oluşabilir. Bu tip vakalarda öksürük kurudur. Farklı bir deyişle öksürüğe balgam eşlik etmez. Açık ya da kapalı ortamda oluşabilen bu durum, alerjiye yol açan pek çok farklı etkenden kaynaklanabilir. Kişinin öksürmesini tetikleyen unsurun bulunması önemlidir.
 
Geçmeyen Öksürük için Ne Yapmalı?
İç mekanlarda oluşan öksürük için kapalı ortamın sık sık havalandırılması önerilebilir. Geçmeyen öksürük nedeni belirlenmeli ve bu duruma uygun şekilde önlem alınmalıdır. Geçmeyen öksürüğe ek olarak ateş, balgam, hırıltı, nefes darlığı gibi ek belirtiler varsa mutlaka uzman hekime muayene olunmalıdır.

Yasal Bilgilendirme!
İşbu site, hastalıkları teşhis etmek, önlemek ve tedavi etmek amacı ile ürünler ve hizmetler sunar. Muayenehanede ki her hizmet, her iş yaptığı ülkenin ilgili devlet organları tarafından denetlenir. İlgili yasalar uyarınca, halk, verilecek hizmetler ve tedaviler karşısında yasalarla korunur. Bu sitedeki tüm bilgiler ışığında ifade bulan öneri, tedavi ve tanı bilgileri tamamen size uygulanacaktır anlamı taşımaz. Bundan dolayı, bu sitede yer alan bilgileri ve verilen birtakım tedavi önerilerini öncelikle kendi doktorunuza ya da bize danışmanız gerekmektedir.

bt_bb_section_top_section_coverage_image