AKCİĞER SAĞLIĞINIZ İÇİN


ANASAYFA • BLOG • AKCİĞER SAĞLIĞINIZ İÇİN
izmir akciğer kanseri tedavisi

AKCİĞER SAĞLIĞINIZ İÇİN

09 Mart 2022

Akciğer sağlığı için yapılması gerekenleri 12 maddede sıralayabiliriz: 
 
1) Sigara içmeyiniz. Sigara kronik bronşit ve akciğer kanserinin bir numaralı nedenidir. Akciğerde kalıcı hasar oluşturur.
 
2) Radon gazına dikkat ediniz. Radon gazı doğadaki kayalar ve topraktaki radyoaktif uranyumdan açığa çıkar ve evlerimize sızar. Kanserin en sık ikinci nedenidir. Bundan korunmak için evlerinizi sık havalandırınız.
 
3) Halıları haftada 2 kere elektrikli süpürge ile süpürünüz. Kirler, tozlar ve mantarlar halıların tüylerinin içinde birikebilir, havaya karışarak ciğerlerimize gidebilir.
 
4) Aktif olup, egzersiz yapınız. Hem kalp, hem de akciğer sağlığınız için günde 20-30 dk düzenli yürüyüş veya hafif koşu yapılabilir.
 
5) Evdeki ocak, kombi, fırın, şofben gibi ısıtma-pişirme cihazlarınızı ve bacalarını yılda bir kere kontrol ettiriniz.
 
6) Evde tahtakurusu, hamamböceği gibi haşaratları barındırmayınız. Bunların tozları havaya karışarak alerjik hastalıkları ve astımı tetikleyebilir.
 
7) Evde nemlendirici, klima vb kullanıyorsanız, bunları iyi temizlemeniz, bakımını yaptırmanız ve temiz su kullanmanız gerekir.
 
8) Günlük olarak yeterince su tüketiniz (1.5-2 lt gibi). Su az alındığında solunum yüzeyleri ve sekresyonlar kurur, çıkartmak güçleşir.
 
9) Solunum egzersizleri yapınız. Aralıklı olarak derin soluk alıp verme hareketleri yapabilirsiniz.
 
10) Ellerinizi sık yıkayınız. Soğuk algınlığı gibi mikrobik hastalıklar genellikle kirli ellerden, ağza veya buruna mikropların taşınması ile bulaşır.
 
11) Solunan hava kalitesi takip edilmelidir. Yaşadığımız yerdeki fabrikalar, bacalar, araçlar, tozlar ve polenler havayı kirletir. Kirli hava, özellikle yaşlılar, çocuklar ve akciğer hastalığı bulunanlar için çok sıkıntı oluşturabilir, kirli havanın hakim olduğu günlerde evden çıkmamaya özen gösteriniz.
 
12) Düzenli sağlık kontrolü yaptırabilirsiniz. Sağlığınız elden gitmeden önce düzenli check-up’lar ile erken tanının avantajlarını yakalayabilirsiniz.

Yasal Bilgilendirme!
İşbu site, hastalıkları teşhis etmek, önlemek ve tedavi etmek amacı ile ürünler ve hizmetler sunar. Muayenehanede ki her hizmet, her iş yaptığı ülkenin ilgili devlet organları tarafından denetlenir. İlgili yasalar uyarınca, halk, verilecek hizmetler ve tedaviler karşısında yasalarla korunur. Bu sitedeki tüm bilgiler ışığında ifade bulan öneri, tedavi ve tanı bilgileri tamamen size uygulanacaktır anlamı taşımaz. Bundan dolayı, bu sitede yer alan bilgileri ve verilen birtakım tedavi önerilerini öncelikle kendi doktorunuza ya da bize danışmanız gerekmektedir.

bt_bb_section_top_section_coverage_image